torsdags tur
Op til Simons grand oppening, tilbragte jeg torsdagen ved størsøen, for at holde øje med at der ikke dukkede folk op, for at fiske på den store udsætning af ørreder.
Første stang blev lagt ud kl. 1045 og allerede 5 min. Efter var der fast fisk, og op kom en flot kompakt hvid på 26,3
Havde nærmest kun lige kastet ud igen, da den anden stang kørte, den her fisk var i en helt anden kaliber end den første.
Lange udløb og gik bare tungt, og efter ca. 20 min. Kunne jeg løfte slyngen om en flot hvid på 46,5
De næste små 2 timer havde jeg ikke et hug, og så pludselig får jeg fisk på, og lige som den ligger i slyngen, kører den næste stang.
Det er så begge to mindre hvide på 12 kg.
Har kun lige sat den 2. Af de 12 kg. Ud, har endnu ikke fået kastet de 2 stænger ud, da den 3. Også kører,
Det viser sig at være en hårdt kæmpende hvid på 33 kg
Resten af dagen giver 3 fisk mere, på 14, 27 og 13 men det begynder at gå galt.
Under fighten af en af de fisk, blæser det pludseligt vildt op, vælter mit pod med 2 stænger, og blæser min brolly omkuld.
Dertil mistet jeg først et bæst efter 20 min. Fight mistet den pludselig krogholdet kort før den var klar til landing, får en beluga på ca. 30 kroget i halen, og slutter til sidst af med, at miste endnu et bæst, som efter 15 min. Knækker mig krog.
Herefter pakkede jeg sammen.
Alle fisk er fanget på BP boilies, både BP4 og de 2 varianter sild/hvidløg og krebs, som kommer til salg snart.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
1 stk. | Hvid stør | Mede | 46,5 kg | 46,5 kg |
1 stk. | Hvid stør | Mede | 33,0 kg | 33,0 kg |
1 stk. | Hvid stør | Mede | 27,0 kg | 27,0 kg |
1 stk. | Hvid stør | Mede | 26,3 kg | 26,3 kg |
1 stk. | Hvid stør | Mede | 14,5 kg | 14,5 kg |
1 stk. | Hvid stør | Mede | 13,5 kg | 13,5 kg |
1 stk. | Hvid stør | Mede | 12,0 kg | 12,0 kg |
1 stk. | Hvid stør | Mede | 12,0 kg | 12,0 kg |
8 stk. | TOTAL | 184,8 kg |
Vejr Let regn
|
Luft ℃ 8℃
|
Vand ℃ 5℃
|
Vind styrke 12 m/s
|
Vind retning Sydvest
|
Sol op/nedgang 06:47 / 17:57
|
Lufttryk 996
|
Sigtbarhed 9
|
Tidevand Lavtide
|
Vandstand -0,04 m
|